Byliny rośliny wieloletnie ozdobne ogrodowe wiosenne jesienne kwiaty fiołek bergenia kopytnik tawułka parzydło przytulia przywrotnik miękki

Krzewy iglaste
Drzewa iglaste
Rośliny iglaste

 DĘBSCY szkółka byliny rośliny wieloletnie ozdobne ogrodowe wiosenne

O SZKÓŁCE IGLASTE LIŚCIASTE BYLINY

Byliny to rośliny wieloletnie. Zimują w gruncie i ponownie wyrastają każdej wiosny. Byliny charakteryzują się bardzo dużą różnorodnością. Wśród nich znajdziemy zarówno gatunki posiadający kilka centymetrów wysokości jak również i takie które sięgają nawet do 2 metrów. Byliny najczęściej sadzimy w rabatach, pojedynczo lub grupami. Świetnie sprawdzą się w ogrodach skalnych, czy wśród wrzosów (Calluna) i różaneczników (Rhododendron).

Na szczególną uwagę zasługuję gatunki, które możemy wykorzystać zamiast trawnika. Chodzi o gatunki okrywowe np. Viola (Fiołek), Bergenia (Bergenia), Asarum (Kopytnik), Astilbe (Tawułka), Aruncus (Parzydło), Galium (Przytulia), czy Alchemilla mollis (Przywrotnik miękki).

Byliny najlepiej sadzić wiosną, ale możemy sadzić również między sierpniem, a październikiem pamiętając o tym, że jeśli sadzimy późną jesienią to musimy je nakryć na zimę.

Przekwitnięte kwiaty usuwamy, dzięki temu byliny będą kwitły dłużej i dadzą więcej kwiatów bądź powtórzą kwitnienie. W szczególności dotyczy to takich gatunków jak: Aquilegia (Orlik), Salvia (Szałwia), Dianthus (Goździk), Campanula (Dzwonek), Hemerocallis (Liliowiec), Echinacea (Jeżówka), Achillea (Krwawnik), Delphinium (Ostróżka), czy Phlox (Płomyk).

Warto zauważyć, że nie wszystkie byliny w naszym klimacie są w stanie zimować w gruncie. Niska temperatura je zabija. Warto zauważyć, że mimo wrażliwości na mróz, wiele gatunków bylin możemy uprawiać w ogrodzie, pamiętając tylko o wykopaniu części podziemnej danej rośliny i przechowanie jej w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu. Do roślin uprawianych w ten sposób zaliczymy Dahlia (Dalia), Crocosmia (Krokosmia), Galtonia (Galtonia), Gladiolus (Mieczyk), Tigridia (Tygrysówka), Canna (Paciorecznik) czy też Begonia (Begonia).

Byliny trwałe, zimujące w gruncie, obejmują liczne gatunki roślin, bez których nie można sobie wyobrazić jakiegokolwiek ogrodu.

Zalety bylin

Istnieje opinia, że jednoroczne kwiaty ogrodowe są bardziej żywe i obficie kwitnące, niż byliny. Nawet jeśli tak, to jest to chyba jedyna ich zaleta – szybko rosły bujnie kwitły, ale na następny rok musimy ponownie ich siać.

A byliny, wieloletnie kwiaty, w porównaniu z rocznymi, mają cały szereg zalet i korzyści:
- najważniejsze to byliny od kilku lat rosną w jednym miejscu i nie wymagają corocznej odnowy wysiewu;
- większość roślin tego gatunku kwitną przez cały ciepły sezon od maja do września, a niektóre nawet do nadejścia mrozów;
- byliny są one dość odporne na choroby, szkodniki, suszę i mrozy – Iris (Kosaciec, Irys), Narcissus (Narcyz Żonkil), Galanthus (Śnieżyczka przebiśnieg)

 Byliny rośliny wieloletnie ozdobne ogrodowe wiosenne


Byliny
Viola cornuta Velour Blue

 Byliny
Veronica spicata Heidekind

 Byliny
Stachys monieri Hummelo

 Byliny
Sempervivum Commaner Hay

 Byliny
Sempervivum Cezar

  Byliny
Sedum reflexum Cristatum

  Byliny
Saponaria oliviana

  Byliny
Primula denticulata Violet

Byliny
Platycodon grandiflorus Fairy Snow

 Byliny
Phlox pan Lizzy

  Byliny
Phlox bifida Starbright

  Byliny
Orostachys aggregeatus

  Byliny
Lilium Sunray

  Byliny
Leontopodium alpinum

  Byliny
Iris sibirica Blau

  Byliny
Gypsophila repens Rosea

  Byliny
Eryngium maritimum

  Byliny
Echinops bannaticus

  Byliny
Echinacea purpurea Rubin

 Byliny
Dodecatheon media

  Byliny
Dictamus albus Albiflorus

  Byliny
Dianthus gratianopolitanus Albinos

 Byliny
Diantchus deltoides Splendens

 Byliny
Cimicifuga ramosa

  Byliny
Campanula persicifolia Alba

 Byliny
Campanula lactiflora Pouffe

 Byliny
Caltha palustris Alba

  Byliny
Bergenia schmidtii Siberlicht

 Byliny
Bergenia cordifolia Robusta

 Byliny
Bellis perennis Red

  Byliny
Aquilegia Nora Barlow

  Byliny
Allium schoenoprasum

  Byliny
Alcea rosea Charter's Double Rosea

 Byliny
Adonis vernalis

 

 Informacje kontaktowe

 Lokalizacja

Realizacja: aktru.pl autor portalu polagro.ru
Top.Mail.Ru
Top.Mail.Ru